Website Survey

Świąteczne życzenia na Wielkanoc

pisankiWitajcie moi Kochani, cieplutko i serdecznie, już prawie świątecznie:)

Pewnie o tej porze już macie za sobą najbardziej uciążliwe zajęcia, może więc znajdziecie chwilę na przeczytanie tych paru słów..

Życzę Wam aby w te Święta nikomu nie zabrakło wręcz dziecięcej, spontanicznej radości. Aby bliscy ofiarowali Wam a Wy bliskim dużą dawkę miłości i dobroci. A wszystkim dużo spokoju ducha, miłego nastroju  i udanych Świąt Wielkanocnych niezależnie od tego czy będziecie z rodzinami czy sami. Niech Zmartwychwstały Jezus pomoże obudzić w każdym z nas nadzieję na nowe lepsze doświadczenia, niech skłoni do odrodzenia naszego myślenia i postępowania co w dalszej perspektywie przyniesie powodzenie w każdym aspekcie życia. Wysyłam wszystkim dużo miłości i ciepła 🙂

Dla tych którzy mają chwilkę na lekturę znalazłam ciekawy  tekst o symbolice  Wielkanocnej.

Symbole Wielkanocne są związane przede wszystkim ze zmartwychwstaniem i odradzającym się życiem. Iteresująco o symbolice Wielkiej Nocy pisał w 1793 roku Ksiądz Protazy Newerani w „Ozdobach Kościoła Katolickiego”.

Czemu Baranka, y insze mięsiwa, których się w Starym Testamencie pożywać nie godziło, chrzan nawet i iaia święcą w dzień Wielkanocny?

„Święcą baranka, przypominając prawdziwego Baranka Chrystusa i Jego triumf, dlatego też zwyczajnie chorągiewki na pieczonym baranku stawiają. Święcą mięsiwa, którego się Żydom pożywać nie godziło, na dowód, żeśmy przez Chrystusa Pana z jarzma Starego Zakonu uwolnieni i praw starozakonnych, zakazujących pożywania takiego mięsiwa, chować nie powinniśmy. Święcą chrzan na znak tego, że gorzkość Męki Jezusowej tego dnia w słodycz się nam i radość zamieniła i dlatego też przy tym masło święcą, które znaczy tę słodycz. Święcą na ostatek i jaja, na dowód tego, że jako kokosz dwojako niby kurczęta rodzi, raz niosąc owoc, drugi raz go wysiadując, tak przez Chrystusa (który się u Mateusza Ś. w Roz: 23. przyrównywa do kokoszy Sicut gallina congregat populos fuos) dwa razy odrodzeni jesteśmy, raz przez Chrzest Ś. drugi raz przez chwałę Niebieską, nam zasługami Chrystusowemi zjednaną”.

Symbolika święconki

Jajka (Pisanki, Kraszanki) – symbol życia i odrodzenia

Baranek (cukrowy, z masła bądź z ciasta) – Symbol Jezusa Chrystusa (Agnus Dei – Baranek Boży)

Chleb – także symbolizuje Ciało Chrystusa, jest oznaką dostatku

Chrzan – wg. Neweraniego (patrz wyżej), wraz z masłem jest symbolem goryczy i słodyczy po śmierci i zmartwychwstaniu.

Masło – (patrz opis chrzanu)

Sól – symbol dostatku i gościnności

Wędliny – symbolizują kończący się Wielki Post. Mięso wieprzowe, wg. Neweraniego, symbolizuje ‚uwolnienie z jarzma praw starozakonnych.

Ozdobnymi a zarazem symbolicznymi dodatkami do święconki powinny być elementy zieleni symbolizujące

Rzeżucha i owiesodradzające się na wiosnę życie;  rzeżucha, owies, wierzbowe bazie, bukszpan lub barwinek.

Bardzo dziękuję Kochani za przepiękne życzenia pełne ciepła i miłości:)

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
6 komentarzy
 1. Alicja pisze:

  Spokojnych Swiat Wielkiej Nocy!

 2. anna pisze:

  Dzień dobry…z okazji świat Wielkanocnych życzę radości, spokoju i miłości.

  Odnalazłam Pani blok poszukując wyjaśnień pewnej kwestii. Czy mogłabym z Panią skontaktować sie e-mailowo. Serdecznie dziękuję.

  • admin pisze:

   Witaj Aniu, dziękuję za życzenia:) oczywiście można do mnie napisać ale po świętach. Jeśli chcesz aby postawić karty to od razu mówię w tej chwili tego nie robię. Pozdrawiam

 3. Ela pisze:

  Witaj Haniu.
  bardzo trafne te życzenia odrodzenia myślenia za sprawą Jezusa, chociaż treści Twego bloga i Jezus to dwa przeciwstawne bieguny.
  Nie jestem staruszką w moherowym berecie, nie obawiaj się, ale chciałabym żebyś się uwolniła… .
  Nie musisz publikować tego wpisu, to informacje dla Twojej analizy i przemyśleń. Nie zignoruj tego, stań na chwilę, znajdź czas na poczytanie, proszę.
  Pozdrawiam i szczerze Ci dobrze życzę
  Ela

  • admin pisze:

   Miła pani..aby oceniać kogokolwiek trzeba zapoznać się z tym co ma do powiedzenia. Treścią tego bloga jest rozwój duchowy co z Jezusem ma wiele wspólnego. Nie zapraszałam tu Pani weszła Pani sama i nie okazała odrobiny szacunku. W tym miejscu każdy ma prawo się wypowiadać, dlatego opublikuję ten wpis. Nie skorzystam z treści strony którą mi Pani proponuje, gdyż mam inne zdanie, wykasowałam Pani link, nie będę promować treści które ograniczają innych.

Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™