Website Survey

Struktura kart Tarota – część druga – Małe Arkana

Struktura kart Tarota – część druga

Małe Arkana

Małe Arkana SymboleJak już pisałam o strukturze Wielkich Arkanów, talia tarota składa się z siedemdziesięciu ośmiu kart, w których oprócz dwudziestu dwóch Wielkich Arkanów znajduje się  pięćdziesiąt sześć Małych Arkanów, podzielonych na cztery kolory po czternaście kart. W każdym z nich są cztery karty dworskie; król, królowa, rycerz i giermek oraz dziesięć numerycznych kart od asa do dziesiątki. Kolory Małych Arkanów to buławy, denary, miecze i puchary.  Małe Arkana odnoszą się bezpośrednio do czterech stanów w średniowieczu; buławy są symbolem chłopów, denary kupców, miecze szlachty a puchary duchowieństwa. W ogólnym znaczeniu karty numeryczne to obrazy codzienności, rzeczywistość i sposoby radzenia sobie z nią. Do interpretacji pomocna jest ich numeryczna wartość jak i cecha danego koloru przypisana konkretnemu żywiołowi. Karty dworskie to konkretne postacie lub dominujące cechy charakteru, które można przypisać każdemu niezależnie od tego jaki reprezentuje żywioł i płeć. Mogą oznaczać także nastrój danej chwili  oraz to, czy ktoś ma w sobie więcej żeńskich lub męskich cech.

Charakterystyka poszczególnych kolorów:

Buławy, znaki zodiaku; Baran, Lew, Strzelec

Żywioł – Ogień

Charakter – choleryk

Strona świata – wschód, kontynent– Azja.

Pora roku – wiosna

Buławy

Buławy zwane też Kijami lub Pałkami w ogólnej interpretacji oznaczają inicjatywę, ogromną energię, działanie, aktywność, rozwój, postęp, przedsiębiorczość, handel, politykę, pełen poświęcenia wysiłek, dynamikę, sukcesy, porażki, konflikty, frustracje, lęki, zyski i straty po prostu grę życia. Mogą wskazywać  rozwój duchowy, dojrzałość, ideały, nowe życie, seks. Jako osobowość będzie to ktoś o ognistym temperamencie, ambitny, żywiołowy, młody duchem, opiekuńczy, silny, energiczny, kreatywny, samodzielny, charyzmatyczny, lider, który wspiera i motywuje innych.

Denary, znaki zodiaku; Byk, Panna, Koziorożec

Żywioł- ziemia

Charakter – flegmatyk

Strona świata –północ, kontynent – Europa

Pora roku – zima

denaryDenary  inaczej Pentakle, Monety lub Talary, to tzw. praktyczny kolor, symbol wymiernych wartości, oznaczający  konkretne wysiłki na rzecz życia w aspekcie materialnym. Będzie to więc praca, zajęcia przynoszące konkretny zysk, pieniądze jako wartość  lub aspekt dziedziczenia Denary ukazują także pozycję i sposób w jaki ktoś doszedł do sukcesów materialnych. Mogą być symbolem ciała, zmysłowości, dawania, brania oraz wsparcia finansowego. Osobowość  żywiołu ziemi to dobry, niezawodny przyjaciel, charakteryzuje go spokój, cierpliwość, dokładność, drobiazgowość, pracowitość, materialne podejście do życia. Człowiek ten ceni dostatek i wygodę, jest koneserem sztuki, bywa perfekcjonistą, pracoholikiem.

Miecze, znaki zodiaku; Bliźnięta, Waga, Wodnik

Żywioł – Powietrze

Charakter – sangwinik

Strona świata – zachód, kontynent – Ameryka

Pora roku – jesień

miecze

Miecze jako żywioł powietrza są symbolem wiedzy, rozwoju i potencjału intelektualnego. Z jednej strony to racjonalny wgląd w sytuację, nauka, ambicja, opanowanie, umiejętność podejmowania decyzji, z drugiej  przecinanie niewygodnych sytuacji i relacji, chłód, zmartwienia oraz wszelkiego rodzaju trudności. Interpretacja ich najczęściej kojarzy się z bólem, cierpieniem psychicznym i fizycznym, rozłąką, trudnymi decyzjami i konfliktami. Osobowość  mieczy charakteryzuje logiczne, racjonalne myślenie, nie uleganie emocjom, ukrywanie uczuć. Człowiek żywiołu powietrza posiada zdolności w przyswajaniu wiedzy, predyspozycje do pracy umysłowej oraz ciągłego  dokształcania.

Puchary, znaki zodiaku; Rak, Skorpion, Ryby

Żywioł – woda

Charakter – melancholik

Strona świata – południe, kontynent – Afryka

Pora roku – lato.

puchary

Puchary lub inaczej Kielichy to najszczęśliwszy z kolorów. W ogólnym znaczeniu jest symbolem  wszelkich uczuć, emocji, harmonii  i związków personalnych. Puchary mogą oznaczać intuicję, twórczość artystyczną ,uzdolnienia (muzyczne lub plastyczne).Ukazują emocjonalny rozwój człowieka od narodzin poprzez wszystkie etapy życia. Są symbolem założenia rodziny, relacji z dziećmi i bliskimi.  Ludzie żywiołu wody charakteryzują się dużą uczuciowością, intuicją, wrażliwością a często nadwrażliwością. Wobec  bliskich pełnią rolę opiekuńczą pełni współczucia, dobroci i empatii. Ciemną stroną pucharowej osobowości bywa zamykanie się w sobie, uleganie zmienności nastrojów i wpływom  sytuacji lub innych ludzi.

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
3 komentarze
 1. mika pisze:

  mam pytanie.czy 4 buław oznacza związek formalny czy nie formalny?spotkałam się z różnymi opiniami na temat tej karty i już sama nie wiem co o tym myśleć.chociaż wydaje mi się ze chyba bardziej jednak nieformalny ponieważ u Waite’a te 4 buławy nie są niczym ograniczone…nie jestem pewna jak interpretować tą kartę…pozdrawiam

  • admin pisze:

   Z tego co udało mi się dowiedzieć i z własnego doświadczenia 4 buław może oznaczać związek nieformalny lub krótki romans, wesele, rocznicowe uroczystości a o zalegalizowaniu związku powie gdy otaczają ją karty WA; Kochankowie, Sąd, Kapłan, Sprawiedliwość lub Gwiazda.

 2. mika pisze:

  dziękuje za informację.pozdrawiam.

Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™