Website Survey

Określanie czasu w Tarocie

karta osmeka buław

karta osmeka buław

Określenie czasu w kartomancji  nie jest proste. Wielu tarocistów twierdzi, że najważniejsza jest intuicja i własny wypracowany sposób. Przykładem może być interpretacja kart i skojarzenia;  np.7 denarów jako karta oczekiwania będzie symbolem 7 miesięcy, a 8 buław jako tzw. szybka karta  określi nam czas 8 tygodni. Z kolei czasem przyśpieszenia wróżby będzie Rydwan a opóźnienia Pustelnik. Takie symboliczne skojarzenia.Jednak istnieje kilka sposobów aby poradzić sobie z tym tematem.

Najprościej jest rozkładając konkretny układ określić  na jaki okres stawiamy karty np.  na tydzień, miesiąc, kilka miesięcy czy rok lub losujemy dodatkową  kartę z zapytaniem o czas.

 • Drugim sposobem może być policzenie kart poszczególnych kolorów w układzie. Przeważający kolor będzie oznaczał właściwy czas – porę roku. Wtedy przydatne będzie zaznajomienie się ze schematem żywiołów i pór roku w Tarocie lub włączeniu własnej intuicji polegającej na prostych skojarzeniach.

Mnie miecze kojarzą się z chłodem zimy i intelektu ( chłód mieczy-metalu) a denary z ciepłą, zasłaną kolorowymi liśćmi  ziemią i złocistą jesienią (żółte monety na kartach przypominające liście). Dlatego zmieniłam tradycyjny schemat, w którym  miecze oznaczają jesień a denary zimę.

Buławy – wiosna

Puchary- lato

Mieczejesień lub zima

Denary- zima lub jesień

 • Trzeci sposób to po rozłożeniu kart trzeba policzyć osobno karty w pozycji prostej i odwróconej. Odejmujemy wtedy sumę mniejszą od większej np. wyszło nam 61 punktów z pozycji prostej i 10 odwróconej, po odjęciu wypadło 51punktów. Sumujemy je do liczby 6 i wtedy wiemy że zdarzenie będzie miało miejsce za 6 tygodni, miesięcy bądź lat. Przed położeniem układu określamy przedział czasowy (dni, tygodnie, miesiące lub lata).
 • Kolejna metoda to po wykluczeniu Wielkich Arkanów i kart dworskich szukamy ostatniej karty w układzie, która jest Małym Arkanem. Ona określi nam czas. Przykład; znaleźliśmy 5 Buław, zdarzenie o które pytamy będzie więc miało miejsce w ciągu 5 tygodni.

Puchary- dnikarta siódemka denarów,

Buławy- tygodnie

Miecze- miesiące lub lata, zależy jak umówimy się z kartami i znów powracamy do intuicji.

Denary-lata lub miesiące, obie wersje mogą być poprawne.


CDN…

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
16 komentarzy
 1. mika pisze:

  nie zgadzam się w kwestii buław i kielichów.buławy to dni a kielichy to tygodnie.

  • admin pisze:

   Witaj Miko:) możesz się nie zgadzać nie ma problemu tak naprawdę to jest kwestia umówienia się z kartami, każdy ma własne odczucia. A ilu tarocistów tyle wersji interpretacji czasu. Nie spotkałaś się z tym? Polecam lekturę znanych tarocistów dla porównania. Pozdrawiam.

  • werner pisze:

   Dla mnie też to nie pasuje, buław = ogień (szyli są szybkie, dni) Kielichy = woda (czyli wolniejsze, tygodnie)

 2. mika pisze:

  tak,masz rację Haniu.każdy tarocista ma własną interpretację kart.ja osobiście odczytuję żywioł wody jako tygodnie natomiast ogień jako dni.właśnie tak odczuwam te żywioły,tak mi jakos lepiej to pasuje…swoja wiedzę opieram również na książce B. Antonowicz-Wlazińskiej „Vademecum Tarota”,jednej z moich pierwszych ksiazek na temat tarota…P.S.Bardzo fajna strona.

 3. H. pisze:

  Dzień dobry!!
  Ja sobie tak to przegladam i porównuje z moimi notatkami i każda wersja czasu w WA jest trochę inna. Chodzi o planety ,widzialam Głupca wpisanego w znak blizniat.
  Mam cos takiego dla zainteresowanych: As buław-wiosna,As pucharów-lato,As mieczy-jesień (albo zima,wg. odczuć własnych), As denarow-zima ewent.jesień. (rzeczywiscie złote denary na krzaczku przypominają jesienne liście).
  Paziowie- 11dni-bulawy,11tyg.-puchary,11msc-denary +miecze
  Rycerze- 12dni-bulawy,12tyg- puchary,12msc-denary +miecze
  Królowa i Krol – nie określają czasu.
  Życze milego liczenia….. :0)

  • admin pisze:

   Witaj Haniu, dziękuję w imieniu moich Czytelników za cenne informacje. Pojęcie obliczania czasu to chyba jeden z bardziej złożonych tematów w Tarocie. Mnogość informacji na ten temat jest trochę uciążliwa. Dlatego poprzestałam na kilku informacjach aby Czytelnicy nie pogubili się …A co do Głupca w Bliźniętach to raczej nie na mojej stronie 🙂 Pozdrawiam

 4. nakira pisze:

  a dla mnie denary to wiosna,
  kielichy lato…
  buławy jesień,
  a miecze zima…
  tak czuje i tak odbieram moje karty i ich kolorystyke …

  ciezki temat z tym okreslaniem czasu… ;)))

  • admin pisze:

   Oj taak 🙂 bardzo, widzę to po ilości interpretacji czasu w publikacjach i na stronach… cóż jakoś musimy sobie radzić najlepiej mając dobry kontakt z własnymi kartami:)

 5. nakira pisze:

  aa i zapomnialam dodac ;)) Świetna stronka !!! i fajnym jezykiem napisana 😉 pozdrawiam 😉

  • admin pisze:

   Dziękuję bardzo 🙂 mam coś z mamuśki i pisząc traktuję swoich Czytelników ciepło żeby łatwiej im było przyswoić rozległą wiedzę. Pozdrawiam serdecznie:)

 6. dorota pisze:

  witam 🙂

  ja zaczynam dopiero przygodę z tarotem, wczoraj dopieor kupiłam akrty, ale od dłuzszego czasu mnie interesuje 🙂 czytam poszczególne karty i notuje …. dla mnie określenie czasu to dopiero wyczyn, ale mam nadzieję, że z czasem bedzie coraz lepiej…. bardzo mi sie podoba ta strona…na pewno bede często tu zaglądac…pozdrawiam serdecznie 🙂

  • admin pisze:

   Witaj Dorotko,
   Tarot jest narzędziem naszej intuicji. Na początku spróbuj popracować z własnymi odczuciami pod wpływem danej karty. I notuj wszystko w specjalnym zeszycie, to bardzo pomocne.
   A co do określenia czasu to wystarczy np. przed rozłożeniem kart określić na jaki czas stawiasz dany rozkład albo na początku umówić się z kartami że karta w konkretnym miejscu określi Ci czas. Nie taki diabeł straszny:) Wpadaj będzie mi miło że mam nową Czytelniczkę:)
   Pozdrawiam serdecznie

 7. dorota pisze:

  witam 🙂

  jeśli chodzi o pory roku, to u mnie na kartach tarota na buławach sa malutkie młode listki, więc dla mnie to na bank wiosna i tak bede pamiętać 🙂 a denary kojarza mi się z zapłątą po ciezkiej długie pracy, czyli „owocami” pracy, czyli jesienią, no miecze oczywiście zima a kielichy lato 🙂

  pozdrawiam 🙂

  • admin pisze:

   To tak jak mnie 🙂 ale z mieczami i denarami to różnie bywa, u każdego inaczej i trzeba tu zadziałać własnymi odczuciami…

Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™