Website Survey

Letnie przesilenie, Sobótka, Noc Kupały

Witajcie Kochani,

W pierwszy dzień lata 🙂

Kwiaty i zioła na Sobótkowy wieczórW tym roku letnie przesilenie a więc moment, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka i rozpocznie się astronomiczne lato nastąpi  dziś 21.06 o godz.12.51. Dzisiejszy dzień jest najdłuższym dniem w roku, Słońce wzejdzie najwcześniej w Łodzi o godz.4.23. a zajdzie o 21.05. Pierwszy dzień lata będzie trwał 16 godzin i 42 minuty.

W miejscowościach położonych na wschód od centrum Polski dzień zaczyna się kilka minut wcześniej i kończy się również kilka minut wcześniej. W północnej części Polski  na niektórych obszarach dzień letniego przesilenia jest dłuższy. W Gdańsku potrwa od 4:10 do 21:24, czyli przez 17 godzin i 14 minut. Na krańcach południowej części Polski dzień letniego przesilenia  będzie trwał najkrócej 16 godz. 12 min. Letnie dni tam też będą nieco krótsze, a na zachodzie – zaczynają  i kończą później. Lato będzie trwało do 23.09 do godz.4.29.

Kochani…Sobótka, inaczej Noc Kupały jest zawsze z 21 na 22 czerwca. To czas przesilenia letniego, najkrótsza noc w roku i początek lata.
To święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości, miłości, Słońca i Księżyca, świętowane od czasów pogańskich.
U Słowian nazywało się to święto Sobótką u Celtów Litha lub Beltane. W tamtych czasach uważano to święto za najważniejsze w roku, bo było symbolicznym zwycięstwem dnia nad nocą, dobra nad złem.
Noc Świętojańska jest z 23 na 24 czerwca. To święto wprowadził Kościół Katolicki. Nie mogąc wykorzenić pogańskiego święta Sobótki zasymilował go z obrzędami katolickimi.
Noc Świętojańska jest wigilią urodzin proroka Jana Chrzciciela.
Jakby nie nazwać tego święta, czy germańskim Mittsommerfest, czy anglosaskim Midsummer, czy włoskim Sobatina, ważne było dla wszystkich ludów na terenach ówczesnej Europy.
Jest tak do dziś.
W najkrótszą noc w roku pali się ogniska a w nich spala oczyszczające zioła aby odpędzić złe energie i choroby, wykonuje się rytuały oczyszczające oraz rytuały przywołujące zdrowie, miłość i dostatek. W tym czasie zbiera się też zioła bo mają największą moc.
Najważniejsze rytuały powinno się robić w noc sobótkową, bo jednak w tym czasie jest największa energia.

Rytuały i zwyczaje Sobótki i Nocy Świętojańskiej znajdziecie we wpisach czerwcowych z ubiegłych lat, nie ma sensu abym się tu powtarzała, bo przecież rytuały nie zmieniają się od lat.

http://www.wrozbyztarota.pl/letnie-przesilenie-i-rytualy/#more-994

http://www.wrozbyztarota.pl/letnie-przesilenie-noc-kupaly-sobotka/,

Życzę Wam dobrego dnia, niezapomnianych wrażeń z Nocy Kupały, świetnej zabawy. Niech lato przyniesie dla każdego dobry czas regeneracji…odpoczywajcie, cieszcie się życiem i piękną, energetyczną porą roku. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie 🙂

Kategorie: Aktualności
Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™