Website Survey

Karty Sprawiedliwość i Moc; różne przyporządkowania

Witam Serdecznie 🙂

Dlaczego karty Sprawiedliwość i Moc mają inne przyporządkowania w różnych taliach?

MocWiele z Was zadaje mi często pytanie o dwie karty Wielkich Arkan; Sprawiedliwość i Moc, które w zależności od talii zmieniają  swoje przyporządkowanie numeryczne. W klasycznych taliach karta Sprawiedliwość  występuje jako ósmy arkan, Moc jako jedenasty. Ma to uzasadnienie numerologiczne, gdyż  liczba 8 oznacza sprawiedliwość a liczba 11 oznacza grzech. Karta  Mocy jako numer 11 jest także połową  dekady WA, pierwszą dekadę rozpoczyna karta Mag. Takie przyporządkowanie istniało do końca XIX wieku. Wtedy to  brytyjski okultysta dr. Arthur Edward Waite z pomocą Pameli  Colman Smith stworzył nowatorską talię, w Sprawiedliwośćktórej zmienił pozycje Sprawiedliwości i Mocy. Uczynił to kierując się wiedzą astrologiczną. Na karcie Mocy jest bowiem wizerunek lwa, który przypisany jest astrologicznie znakowi Lwa ( koniec lipca do końca sierpnia). Natomiast Sprawiedliwość ma na karcie wizerunek wagi, która astrologicznie przypisana jest znakowi Wagi (od końca września do końca października). Astrologicznie więc najpierw mamy znak Lwa a potem  znak Wagi. Arthur Edward Waite w swojej talii Ridera-Waite’a zmienił więc kolejność kart Mocy jako 8 i Sprawiedliwości jako 11.

Informacje na temat obydwu kart zaczerpnęłam z publikacji Hajo Banzhafa ,,Vademecum tarocisty” oraz kursu tarota w ESKK opracowanego przez panią Barbarę Antonowicz-Wlazińską.

Jeśli natknę się na inne informacje na ten temat nie omieszkam napisać Wam o tym 🙂

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™