Website Survey

Historia Tarota część trzecia

talia Totha Aleistera Crowley'a Pisząc o historii Tarota nie można pominąć  kilku faktów z życia Aleistera Crowley’a brytyjskiego okultysty, maga i niezwykle kontrowersyjnego człowieka, który należąc do Zakonu Złotego Brzasku wykradł wiele pomysłów organizacji i założył własne stowarzyszenie w 1907 r. pod nazwą Srebrnej Gwiazdy. Właśnie Crowley  jako pierwszy włączył do okultyzmu i magii aspekt psychologii oraz magię erotyczną i seksualną. Ponadto był autorem wielu znaczących ksiąg o najróżniejszych praktykach i ideach okultystycznych. W latach 40-tych XX w stworzył z pomocą lady Friedy Harris talię Thotha. Wykorzystał w niej symbolikę egipską, grecką, chrześcijańską i wschodnią. Aleister Crowley  i okultyści tego okresu przyczynili się do stworzenia takiego tarota, który stał się czymś więcej niż tylko narzędziem do wróżenia.

Chciałabym też wspomnieć o wielkim szwajcarskim psychologu XX w. Carlu Gustawie Jungu, który też miał swój udział w tworzeniu historii Tarota, ponieważ był  twórcą min. pojęcia „synchroniczności”. Pojęcie to wg Junga oznacza takie zjawisko kiedy przykładowo wyciągnięta karta została podsunięta przez naszą podświadomość, symbolizując coś, co domaga się wnikliwej uwagi w danym momencie i dlatego manifestuje się w świecie zewnętrznym.

Tarot jest więc podróżą w głąb ludzkiej jaźni i przyczynkiem do pracy nad własnym rozwojem duchowym. Ze względu na powiązania z alchemią, psychologią, astrologią, numerologią, kabałą, mistycyzmem chrześcijańskim, filozofią Wschodu i tradycjami ezoterycznymi tarot jest uniwersalny i dostępny dla każdego.  Kończąc moją opowieść  w pigułce o dziejach Tarota pozwolę sobie zacytować fragment książki Piotra Gibaszewskiego „Doktryna ezoteryczna a fenomen wróżebnej magii tarota”.    „…Wielki mag Eliphas Levi, autor „Wysokiej magii” zapytany jaką książkę wziąłby ze sobą do więzienia, bez wahania odpowiedział że zabrałby ze sobą wyłącznie talię Tarota, gdyż to właśnie w Tarocie są wszystkie klucze do rozumienia praw i zasad wszechświata i że w Tarocie znajdziemy historie jakich nie wymyśliłby żaden pisarz…”

Szczegółową wiedzę na temat dziejów Tarota i Tarota w ogóle znajdziecie w wyjątkowych  książkach : „Tarot  Magów” Jana Witolda Suligi, „Doktryna ezoteryczna a fenomen wróżebnej magii tarota” Piotra Gibaszewskiego oraz  „Vademecum tarocisty” Hajo Banzhafa.

Dla początkujących dobrym podręcznikiem do nauki może być ,,Tarot dla początkujących”-Marie-Jeanne Abadie i jw. ,,Vademecum Tarocisty” oraz ,,Tarot dla każdego” Hajo Banzafa. Opis i ciekawe interpretacje Wielkich Arkan znajdziecie w książce Marii Bigoszewskiej ,,Bezpieczny Tarot”, interpretacje MA z uwzględnieniem wszystkich aspektów w życiu w książce Doroty Marii Słowikowskiej ,,Sekrety Małych Arkanów Tarota”.

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
6 komentarzy
 1. mika pisze:

  zakon zlotego brzasku to ciekawy temat,postac crowleya rowniez. czytalam gdzies taka opinie ze tarot crowleya to mala encyklopedia wiedzy ezoterycznej.szerzej na temat tego ezoterycznego zakonu pisze ewgienij kolesow we ‚wprowadzeniu do magii” i „zasadach magii”.mozna znalesz tam ogolne informacje na temat rytualow,magii wysokiej /opartej na kabale,judeochrzescijanskich aniolach i saturniczym bogu Jahwe/,kart crowleya i ogolnych informacji o samym zakonie.bardziej szczegolowo opisuje to israel regardie.lektura nielatwa ale godna polecenia.pozdrawiam.

 2. Marta pisze:

  Chciałabym zacząć swoją przygodę z tarotem, ale nie wiem z jakiej książki czerpać wiedzę. Proszę o podpowiedź.
  Pozdrawiam

  • admin pisze:

   Witaj Martusiu 🙂 Książek jest całe mnóstwo,trudno wybrać tę jedyną najlepszą. Mogę Ci podpowiedzieć od czego sama zaczynałam. Niezła jest książka ,,Tarot dla początkujących”-autorstwa Marie-Jeanne Abadie, która napisana jest dość prostym językiem, omawia początki i wszelkie istotne aspekty w spotkaniu z kartami. Możesz od niej zacząć, nauczysz się jak w szkole od czego zaczynać żeby osiągnąć dobre rezultaty. Warto także w międzyczasie sięgnąć po książkę Hajo Banzhafa – ,,Vademecum tarocisty”.Tu oprócz symboliki i opisu interpretacji autor wtrącił wiele ciekawych przypowieści.,,Tarot dla każdego” tegoż autora bardzo dobra pozycja kiedy zaczynamy wróżyć. Martusiu…z książkami jak z kartami dobrze jest pójść do sklepu i przekartkować zobaczyć czy do nas trafiają słowa autora:) Pozdrawiam

 3. Paulina pisze:

  Witam, a ja mam pytanie osobiste. Pytam z czystej ciekawości, posługiwała się Pani kartami Crowleya? One wzbudzają we mnie takie skrajne uczucia. Z jednej strony mnie intrygują a z drugiej jakby odpychają, to znaczy takie złowróżebne się wydają. Ale w sumie ich nie widziałam w realu.

  Pozdrawiam, Paula

  • admin pisze:

   Witaj Paulinko,
   Owszem miałam tę talię ale podarowałam ją komuś, kto o niej marzył. Przyznam że jakoś nie miałam z nią dobrego kontaktu, może dlatego że rzadko z nią pracowałam… Do tej talii dobrze jest się przygotować ma niesamowicie bogatą symbolikę. Dobrze byłoby o niej na początek poczytać. Ale jak zwykle we wróżbiarstwie trzeba sie kierować własną intuicją. To co najlepsze dla nas sami odczujemy… pozdrawiam

Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™