Website Survey

Historia Tarota część druga

Historia Tarota cz. 2

visconti_sforza_tarot2XIX wiek był okresem wzrostu zainteresowania okultyzmem, magią i ezoteryką a Tarot rozprzestrzenił się na inne kontynenty, poza Europę. Pod koniec XIX wieku rozróżniano wróżbiarstwo i wróżenie. Przy czym wróżbiarstwem parały się elity i intelektualiści,  którzy zgłębiali mądrość, natomiast wróżeniem zajmowali się ludzie z nizin społecznych dla zarobku.

Na przełomie XIX i XX wieku  francuscy i angielscy okultyści,  wywarli znaczący wpływ na strukturę i interpretacje kart. W 1887r został utworzony Zakon Złotego Brzasku. Członkami  tego zakonu byli bardzo wpływowi w owych czasach okultyści, William Westcott lekarz i mistrz wolnomularski, Samuel MacGregor Marthers, Aleister Crowley i Paul Foster Case. Marthens połączył magiczne systemy egipskie ze średniowiecznymi tekstami magicznymi i wschodnią ezoteryką tworząc system, w którego skład weszła również kabała (o kabale napiszę wkrótce).

Członkiem Zakonu Złotego Brzasku był również dr Arthur Edward Waite, który z pomocą malarki i dramatopisarki Pameli Coleman Smith stworzył nowatorską, dziś powiedzielibyśmy kultową talię kart nazwaną później talią Ridera- Waite’a. Od innych talii różniła się przede wszystkim bogato zilustrowanymi kartami Małych Arkanów, wyjątkowo ułatwiającymi interpretację przez co do dziś polecana jest jako pierwsza talia dla początkujących tarocistów. Waite zmienił także znaczenia niektórych kart Małych Arkanów oraz numerację dwóch Wielkich Arakan, Sprawiedliwość i Moc.Dlaczego tak zrobił napisałam w oddzielnym wpisie  http://www.wrozbyztarota.pl/kategoria/inne-przyporzadkowania-kart-sprawiedliwosc-i-moc/ Talia ta jest do dziś inspiracją do powstawania nowych.

Słowo „okultyzm” z łacińskiego occultus oznacza ukryty.

Cdn…

Mozna sledzic odpowiedzi przez RSS 2.0. Mozna zostawic odpowiedz, albo sledzic z wlasnej strony.
Wyslij odpowiedz

XHTML: Mozesz uzywac tagow: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Cynkowanie galwaniczne
Improve Your Life, Go The myEASY Way™